geçmişe mazi derler
geçmişe mazi derler

-Sen bana güvenmiyor musun? Al oku kardeşim, rahat ol 🙂

Tarihe sıra dışı bir bakış:

Geçmişe mazi derler azizim… Bu isim aslında bir tarih kitabına ait, benim ise vazgeçilmezler listemde bulunan muhteşem bir kitap: “Geçmişe Mâzi Derler” Söz meclisten dışarı daha önce okuduğunuz hiçbir kitaba benzemiyor. Farklı bir üslubu var. Kitabın yazarı Sn. Ahmet Sarbay, kitabını kaleme alırken tarihe değişik bir açıdan (tersten) bakarak yazmış. Yazarın bakış açısı o kadar değişik ki, kitabı okurken “Hadi be oradan sende!”, “Yok canım daha neler!”, “Atıyosunnn! Bak hele bak şuna bak, terbiyesizler.” gibi çeşit çeşit cümleler sarf edebilirsiniz. Eğer tebessüm etmeyi seven biriyseniz kitabı okurken yanınızdan geçen arkadaşınız “Oğlum/kızım hayırdır? Neye gülüyorsan söyle biz de gülelim…” diyerek sizi anlamaya çalışabilirler.

Kitabın arka kapak yazısında şu cümleleri okuyorsunuz:
“Törkiş kebap! Hakkında bilmediğin çok önemli şeyler var! Belki “Bana ne?” diyebilirsin. Peki ya gizlenen Haçlı Seferi’ne ne demeli? Şövalye tarikatları günümüzde de var mı dersin? Hadi hepsini geçelim, akbabalara ziyafet hazırlayan Budistlerin amacı ne olabilir ki? Robinson Crusoe’un gerçek yüzünden, Harem’de Osmanlı hayatına uzanan, İsrail Kraliçesi Jezebelin’in cicili bicili intiharına, sevdiği atı “senatör” ilan eden Roma İmparatoru Caligula’ya kadar en acayip tarihi mevzuların gerçek yüzünü ele alıyoruz.”

Okuduktan sonra; Bi “Tövbe tövbe çekip, kitabı okumaya karar veriyorsunuz. Sonra başlıyorsunuz okumaya… Kitabı elinize aldığınızda içinde yaklaşık kırk dokuz konu başlığında toplanan sıra dışı konuları sevimli ve muzip çizimler eşliğinde okuyacaksınız. “Yıkanmanın Bin Yılı”dan başlayıp, “Helanın da Bir Tarihi Var”dan devam edip “Savaş Meydanlarının Üşütükleri”, “Çapkınlığımızın Kısa Tarihi”nden bahsedip derin meselelere de değinmeden yazarımız kitabını bitirmiyor. Kitabın en güzel yanı, bu kadar tebessümü içinde barındıran bir kitabın bir o kadar da bilgilendirici olması. Kitabı okuyup bitirdikten sonra yazara hitaben “Elinize, yüreğinize sağlık be hocam!” demeyi ihmal etmeyin!

Bol muhabbetli günler!
Görüşmek üzere 🙂
Not: “Kitapta mevcut olan karikatürler, yazarın kendisine aittir.”

1 YORUM

  1. A lot of thanks for each of your hard work on this web page. Kim really likes going through investigation and it’s really easy to understand why. Many of us know all of the dynamic method you make powerful strategies on this web blog and as well as improve participation from people on that issue so our girl is in fact learning a lot of things. Have fun with the remaining portion of the new year. You are conducting a really good job.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here