Gepetto’nun pinokyosunun ruhu olsa da dile gelse keşke. Kendi menfaatleri uğruna fikir köleliği yapan güruhlar yüzünden hayatlarında hürriyet elde etmiş edasıyla -aslında salt kölelik yapan- masum insanların hayatları/ruhları daha canı çıkmadan kabz oluyor. Liberalizmin verdiği hürriyet, bir senyörün kölelerini sofraya daveti değil. Hiç kimse gönül rızasıyla hürriyeti paylaşmaz. 18. asır Fransası kitabı yakar, adamı zindana koyar.

Aslında masum dediğim insanlara da üzülmüyorum. Çünkü onlarda hantal ve şapşal bir robot gibi düşünce köleliği yapmaktadırlar. İnsanlar doğrunun peşinde değil, bilakis yeni dünya düzeni denilen sistemin içerisinde herkes kendine çizilen rolü oynuyor. Peh, birtakım kimseler de çıkıp, yaratıcının bize biçtiği rolü oynuyoruz diyerek kader konusunda safsatalar da bulunuyorlar. Filhakika bunu diyenler kula kulluk yapmaktan, bir insan tarafından kendine biçilen rolü oynamaktan hiç şikayetçi olmuyorlar. Kümülatif olarak toplum bilinçlenmenin değil, bireysel olarak farklılaşmanın peşinde. Bu aykırılık düşünce üzerinde değil de popülist kavramlar/hareketler üzerinde oluyor. Kimisi yakışıklı/güzel, zengin, cool, troll, umursamaz gibi toplum tarafından “trend(?)” olan kişiliklere bürünmeye çalışıyorlar. Durum böyleyken okunan kitaplarda bile popülerite hakim. Hatta siyasi görüşlerde bile köhneleşmiş görüşlerin kutuplaşması mevcut. X fikrini destekleyen insanın artık bunun kutsal bir dava yahut dünyanın kurtuluşu olduğunu için değil de popülasyonları oyalamak için dillere pelesenk edilmiş bir oyuncak olduğunu kabullenmeli.

Üniversitelerde entelektüel takılan şahısların hayatlarında kaç kitap okuduklarını merak ediyorum. Kendi lisanlarındaki kelime hazneleri üç bini geçmeyen bu “homosapiens”lerin Twitter’deki fantoşlardan gördükleri sözcükleri ahbaplarına caka satmak için sığ olan kelime haznelerine +1 daha ekleyerek, kendileri için büyük ama dünya görüşü için zerre miskal ifade etmeyen düşünceleriyle hava civa yapıyorlar ya, ben ona yanıyorum.

Farklı olmak için herkesleşen bireyden, düşünmeyi değil, hiçbir şey bekleyemezsin. Ona eline bir telefon verip şuan ülkede hangi duyar aşılanıyorsa o hareket doğrultusunda eylem bekleyebiliriz. Emin olun ülke komple budist olsa bunlar en başta tapacak kişilerdir.