Herkesin kafasında gereksiz bilgiler vardır, kimi zaman bunları isteyerek öğrensek de kimi zaman da gereksiz bilgilere maruz kalıyoruz. Fakat bundan da öte bir nokta var ki, sizlere, “Çöplükten” bahsetmek istiyorum:

-“Sosyal Medya”

İsteyen, Ameriga’nın, İsrail’in, kapitalizmin, derin devletin, şirketlerin yahut Youtuber’lerin oyunu desin. Ben buna bakmadan, komplo teorilerine girmeden, şu an yaşarken şahit olduğumuz durumun üzerinde durmak istiyorum.

———————-

Neyse yukarısı çok stabil sohbet oldu. Herkes biliyor neyin ne olduğunu 🙂 Sorun şu ki herkesin yaşadığı çöplükten memnun olması.

———————-

Geçen gün internet âleminde geziniyorum affedersiniz ama bu kadar “Leş” bir ortam yok… Her önüne gelen âlim, hatta ve hatta allâme kesilir olmuş. Bu durum herkesin sesinin çıkmasının yanında boş konuşabilme ihtimalini de beraberinde getirdi. Şimdi farklı düşünceler çıkıp, “sesini duyurmaktan” bahsediyor olabilir fakat -gittikçe dejenere(yozlaşmış) olan ve yaşayan ölülere dönen insanlara bir şey anlatmak. bkz:”na to kefari na to marmeri“ye benziyor.

Gel gelelim sağladığı bilgiye, bu konuyu pozitif ve negatif olarak değerlendirdiğimiz taktirde negatif, terazide muhakkak daha ağır gelecektir. Peki, “Bu âlemde kime güvenecez kardeş?” derseniz. Cevabı: “Düşmanını yanında tut, kontrolü elden bırakma olur.”

Çünkü belli bir yerden sonra Sosyal Medya alışkanlık/tik haline dönüştüğü için ani değişiklik sonrası o boşluğu doldurmak zor olacaktır. Zaten bu konuda bir anda radikal değişiklik yapmak çok güç, bundan mütevellit değişime ayak uyduramayan bir birey tekrardan eski haline geri dönmek zorunda kalacaktır. O yüzden değerli takipçilerime “boş” motivasyon konuşmaları yapmaktan hayâ ederim 🙂

-Not: muhabbet sohbet havasında olsun istiyorum, boşa kasılmalara gerek yok :))

Velhasılıkelam daha da detaya inecek olursak, Sosyal Medya’da bilgi erişiminden bahsedelim:  Örnek olarak Twitter’de 20 başlık halinde oluşan “Gündem” bölümü var. Zaten bunların 5’i Futbol, 5’Siyaset, 5’i Magazin(ünlü insanlar vs.) 5’i Haber. Hadi çık çıkabiliyorsan işin içinden. Tamam, onu da geçiyorum. Daha da derine inelim, Gündemde “Siyaset” ile ilgili konuya tıkladın. Vay efendim o, ona şunu demiş de, sen bana bunu nasıl dersin de vs. gidiyor. Tamam, onu da geçtim, başka bir siyasi haberde ülke gündemini meşgul eden mevzu var. Ne olsun bu konu? Buldum! “Nato’dan mı uçak alsak, Rusya’dan mı?”. Şimdi, tıkladık mı konuya? Evet. Baktık mı kim ne yazmış? Evet. Ohoo, kimler neler neler yazmış. Aman aman nerelere geldik. Konuyu bilmeyen yok ki, herkes bilgili bi ben cahilmişim haberim yok. -Gerçi herkesin âlim kesildiği bu dünyada bilmemek daha büyük bir meziyet gibi duruyor.-

İşte tam da bu konuda o koskoca yazıların içerisinden doğru bilgiyi bulmak gittikçe güçleşiyor. Bu, olayın en basitleştirilmiş sadece bir örnekciği.

Eskiden ekşi sözlük diye platform vardı, yeni yeni yazar alımlarıyla beraber nitelikli yazıların ortadan kalktığını sitenin vizyonunu ve misyonunu kaybettiğini görüyorsunuz.

Gel gelelim Facebook’a? -sahi hâlâ onu kullanan var mı? 🙂

-İnstagram= Zaman israfı.

Bu uygulama içinde zamanımı ayırıp tehlikesinden bahsetmeye tenezzül bile etmiyorum.

Toparlayalım:

Sosyal medya, İnternet gibi ortamlarda Bilgi, İlim, Din, Siyaset gibi konularda araştırma yapmak ve doğru bilgiye erişmek tabiri caizse samanlıkta iğne aramaya benzer. 1 bilgi öğrenirken 10 tane zararlı bilgiye/yazıya maruz kalıyoruz. Bunun en büyük mümessileri yine bizleriz. Hele hele, özellikle Türk toplumunun sosyolojik yapısı, “Ben bilmiyorum” deme özelliğine sahip değil. Etrafından dolanır ama yine de bir şey söyleme ihtiyacı hisseder. Bu durumda bizim için hayati öneme sahip konular için bu tür mecraları kullanmak bizlere doğru yolda ilerlesek bile doğru bildiklerimizden saptıracak yanlış bilgilerle mevcut. Bundan dolayı sosyal medyaya harcadığımız vakti minimalize etmekte fayda var. Daha doğrusu kullanmamakta…

Hiçbir şey yapmasak bile, karşımıza çıkan/çıkartılan gönderilere merak edip tıkladıktan sonra da yanlış yönlendirilmeye maruz kaldığımız aşikâr. O yüzden başta Twitter ve İnstagram olmak üzere tüm sosyal medya hesaplarını kullanmayı bırakmak daha iyi bir tercih. İnternet kullanımını ise şahsım olarak sadece bilmediğim yabancı kelimeler için kullandığımdan çok az tehlike oluşturmakta. Sizlere, bol bol kitap okumayı ve hayatınızı telefondaki hiçbir şeyi beğenmeyen ve bilmeyen insanların görüşlerine hapsetmeyip, “özgürce” yaşamayı acizane olarak tavsiye ediyorum.

SON