KAFES

Kenara yazdığım notların üzerinde bayağı düşündüm. Sonuç olarak zenginlerin daha da zengin olma hevesi mi bitirdi bu dünyayı yoksa bizlerin basiretsizliği mi? Bilemiyorum…

John Perkins’in anılarını paylaştığı dünyamızın gidişatı ve çarpık düzenin bizlere doğurduğu sonuçları bütün çıplaklığıyla okurlara sunuyor. Ekonomi ile ilgilenen insanlardan ziyade her kesime hitap eden ve bir ekonomik tetikçinin yaşantısından bahseden kitap, para birimleri ve finansal işlemlerden ziyade, “Falanca günde şuraya gittim şununla görüştüm ya da Çin’in nasıl ABD’den daha fazla hızlı büyüme kaydettiğini. ABD’nin güçlü gözükse bile aslında iç sorunsallarının ne kadar fazla olduğunu. 3. Dünya ülkelerinin, şirketokrasiler tarafından nasıl sömürüldüğü, büyük şirketlerin doğaya ne kadar zarar verdiğini ve ne kadar insanın ölümüne sebep olduğundan” bahsediyor.

“Avrupa ve ABD gibi, Dünyanın bir çok yerinde insanlar şikayet edip, başkalarını suçluyorlar. Ama işleri düzeltmek için pek bir şey yapmıyorlar. Değişmemek için nedenler arıyorlar. Burada tam tersi Çinliler önce kendilerine bir şeyin neden işe yarayacağını anlatıyorlar sonrada harekete geçiyorlar.”

Günümüz sömürgeleri ise ABD’nin CIA ajanları tarafından değil, büyük şirketlerin ekonomik tetikçileri tarafından gerçekleştiriliyor. Eğer bu sömürge ekonomik tetikçiler tarafından gerçekleşmezse günümüzdeki Irak vb. devletlere olduğu gibi, artık şirketlerin diğer bir tetikçisi olan ABD vb. devletlerin fiili olarak işgaliyle sonuçlanıyor.

“Şirketokrasi, bizi denetimi altına almanın her zaman bizimle başladığını biliyordu. Eğer insanları ödeyemeyecekleri bir borç altına sokmayı başarır ve ünlü kişilerin hayatları ve spor karşılaşmaları ve popstar gibi programlarla meşgul edersiniz, arzularını ve finansal kararlarını kontrol edebilirsiniz. Onları yönlendirebilir ve kullanabilirsiniz.”

Tetikçilerin görevi ise; 3. Dünya ülkelerinin devlet başkanlarını kandırarak, başka kurum ve kuruluşlardan yüklü miktarda borç alıp ülkeyi ödeyemeyeceği bir borç yükümlülüğüne sokmaktır. Bu hedefin gerçekleşmesi durumunda borcunu ödeyemeyen devletlerin, çeşitli şirketlere inisiyatif göstererek ülkesindeki doğal kaynak ve madenlerin kullanıma açılmasına göz yumuyor. Ve böylece doğal kaynaklarını yok pahasına satarak, ülkesinde ekonomik krize sebebiyet vermekle beraber işsizlik artarak yaşam kalitesi düşüyor.

Yazarımız, eski halinden pişman olacak ki bizlere bir şeyler anlatmaya çalışmış. Daha fazla bilinçlenmek ve dünyamızı daha iyi bir hale getirmek için okumanızı ve okutturmanızı tavsiye ederim.

-Keyifli okumalar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here