Değerli okurlar hepinize merhaba, bu yazımda yeni aldığım kitaplarımı sizlere tanıtacağım. Öncelikle birçok arkadaşımın aklına takılan bir soruyla yazıma başlamak istiyorum:

– Kitaplarım Kargoda Zarar Görür Mü?

Yaklaşık 3 yıldır İnternet üzerinden kitap alışverişi yapan biri olarak; kitaplarımla ilgili hiçbir sorunla karşılaşmadım. Bu zamana kadar 2 tane kitap şirketinden alışveriş yaptım ve onların da kitap muhafaza şekillerine ve kitaplara verdikleri önemi çok beğeniyorum. Bu şirketler:

1- www.camlicakitap.com

2- www.kitapyurdu.com/

Bu iki şirketten en iyisi Çamlıca Kitap olduğunu düşünüyorum. Diğer şirketlerden alışveriş yapmamamın nedeni bu iki şirketin fiyat politikalarını beğenmem, müşterilerine gösterdikleri önem ve kitaplara gösterdikleri hassasiyet. Kitaplar konusunda da hassas biri olduğum için ve bu iki şirketi kendime yeterli gördüğümden farklı yerlerden alışveriş yapmaya gerek duymadım.

Çamlıca Kitap’dan alışveriş yapmaya çalışırken sipariş edeceğim kitapların stoklarının tükenmiş olduğunu gördüm, bu yüzden şimdilik sadece kitap yurdunun kargo şeklini sizlere göstereceğim:

Kargonun içinde 6 tane kitap bulunmakta ve 6 kitap için gayet geniş bir şekilde muhafaza edilmekte. ekstra olarak kitaplar kargonun içinde birbirine jelatinle bağlanmış bir şekilde bulunuyor. Bu da kitapların dağılmasını veyahut savrulmasını engelliyor.

Evet, şimdi ise sizlere aldığım kitapları tanıtacağım:

1- SİYAH PAPA’NIN CASUSU- Wılfrıd S. Blunt Ve İslam’da Reform

Fiyat: 19.79 TL

Sayfa: 305

Yazar: Mehmet Hasan Bulut

Konusu: Siyaset> Araştırma ve İnceleme olan kitabımız, yüz yıllar içerisinde İslam medeniyetinin hangi ince planlarla çökertilmek istendiği bu haince planın başlıca kahramanları olan, Wilfrid Scawen Blunt, Lawrence’den ve özellikle günümüzün Modern İslamcıları’nın (!) takip ettikleri Cemaleddin Efgani ve Muhammed Abduh vasıtasıyla İslam’ı içeriden nasıl çökertmeye çalıştıklarını da kaleme almış.

Bununla da yetinmeyen kitabımız Blunt’un şu sözüyle:

“Eğer, Avrupa’nın yüzlerce yıldır Müslümanlığın sembolü olarak gördüğü Osmanlı Türkleri, bir gün İslam’ı terk ederse, bu, tarihin garip bir intikamı olacaktır. Bu, yine de bizim çocuklarımızın ya da torunlarımızın yaşayarak görecekleri bir intikamdır.”
“Blunt, Churchill’in üstadıydı. Mısırlı, İrlandalı ve Hintli Ulusalcıların ve Jön Türkler’in yakın dostuydu.
Mısır’ın Osmanlı’dan kopartılmasında büyük rol oynadı.
En büyük rakibi olarak gördüğü Sultan Abdülhamid’in düşüşünü ve Arap ihtilalini görecek kadar uzun yaşadı.
Wilfrid S. Blunt’ı ve bağlantılarını bilmeden, ne Cizvitlerin ve Britanya’nın İslam politikasını, ne de günümüz İslam dünyasını anlamak mümkün…”

Tarihimize ve medeniyetimize sahip çıkmak için okuyun okutalım.

Kitabı temin etmek için:

https://www.camlicakitap.com/siyah-papanin-casusu

https://www.kitapyurdu.com/kitap/siyah-papanin-casusu/433763.html?gclid=Cj0KCQjw4fHkBRDcARIsACV58_G7sAEZSTCYB1gFQAqt2TxZFkTZbsV8pK-jSHD_Dt1mp3Ceklt0fC4aAtMAEALw_wcB

2- OSMANLI MEDRESELERİ –19. Asır

FİYAT: 9.72 TL

SAYFA: 169

YAZAR: PROF. DR. MURAT AKGÜNDÜZ

Bu kitabı büyük bir hevesle aldım umarım hedeflediğim gibi bir eser olmuştur. Çünkü çok merak ettiği Osmanlı Medreseleri ancak merak etmemle kalmış merakımı araştırma ve incelemeye dökememiştim. Çamlıca kitapta karşıma çıkmasıyla beraber alışveriş listeme koydum.

Kitabımız 19. asırda olan medreseleri konu almakla birlikte Medrese binalarının inşasından tutun, Talebelerin kontrolü ve sosyal olaylara tepkileri, Müderrislerin Gelirinden, Tayin ve Azline. En önemlisi Medreseler de okutulan dersler, ders okutma usulleri, medreselerin ilmi ve fikri açıdan gerilemesine ve medreselerin Islah Gayretlerini konu almakta. Son olarak Medrese ve Mektepleri birbiriyle kıyaslamakla birlikte medrese tahsilinin mektep karşısındaki üstün yönlerini okura sunuyor.

Kitabı temin etmek için:

https://www.camlicakitap.com/osmanli-medreseleri

https://www.kitapyurdu.com/kitap/osmanli-medreseleri/62739.html?gclid=Cj0KCQjw4fHkBRDcARIsACV58_E02z432wWV_TfNcMzI3beLb8EYhbMWlJFf1giW3Q8l1_C8sQ7YfggaAtukEALw_wcB

3- DİN ve LAİKLİK

FİYAT: 12.50 TL

SAYFA: 320

YAZAR: ORD. PROF. DR. ALİ FUAD BAŞGİL

Değerli okurlar kitabın arka kapağındaki yazı benim çok ilgimi çektiği için sizlerle paylaşmayı istiyorum:

Din ve Laiklik; alanında yazılan ilk ve en değerli eserdir. Bu eserde; hukuk otoritesi yanında inançlı bir insan olan merhum Ord.Prof.Dr.Ali Fuad BAŞGİL;laiklik hakkındaki düşünce ve görüşlerini, hayatı boyunca elde ettiği deneyimlerinin ışığında, son derece önemli olan önerilerini ve değerlendirmelerini açık olarak ortaya koymaktadır.
“Hayatın bilinmeyenleri önünde ilim daima hayrette kalmıştır ve kalacaktır. İnsan, bilgide ne kadar ilerlerse ilerlesin, bir an sonra ne olacağını görüp, kestiremeyecektir.
İhtiraslarımın esiri ve hayallerimin oyuncağı olmamak için düşünmeliyim ki, dün yoktum, bugün var oldum. Uykudan uyanır gibi uyandım. Büyüdüm. Ağladım, güldüm. Sevdim, sevildim. Okudum, öğrendim…
Hayat denilen bu harika bilinmeyeni, Allah gerçeğini bırakıp da, kör bir tabiat eseri ve cansız, şuursuz maddenin bir devamı görmek, üstünü aşağı ile canlıyı cansızla, kıymeti sıfır ile izaha kalkışmak olmaz mı? Böyle bir izah ise zaruri olarak ilim dışı değil midir?
O halde insan için makul olan, inkar ve temerrüt değil, teslimiyettir. Bu da İslamiyet’in gösterdiği yoldur.”

Kitap hakkında pek fazla bilgim olmadığı için varsayımlara dayanarak konuşmak istemiyorum. Bu aldığım kitaplar hakkında her bireri için bir değerlendirme yazısı yazacağım. O yüzden beklemede kalın 🙂

Kitabı temin etmek için:

https://www.camlicakitap.com/din-ve-laiklik

https://www.kitapyurdu.com/kitap/din-ve-laiklik/51230.html?gclid=Cj0KCQjw4fHkBRDcARIsACV58_ElLoJF7kCSSFoUQx3Nmvu7uQpvWJWhPSLmX7Bp5pFeNJ-ylY64EhsaAvGVEALw_wcB

4- DÜŞMAN KAZANMAK SANATI- Tağrık Buğra

FİYAT: 20 TL

SAYFA: 350

YAZAR: TAĞRIK BUĞRA

Tağrık Buğra’nın köşe yazılarından oluşan kitabımız hakkında internette yaptığım kısa bir araştırmadan sonra genel olarak okuyucular tarafından beğenilmiş bir kitap olduğu anlaşılıyor. Özellikle Türkçe ile ilgili yazılarından çokça bahsedilmekte. İnternette gördüğüm bir diğer yorum ise gayet bilgilendiriciydi:

Düşman Kazanmak Sanatı ile kastedilen, Tarık Buğra’nın Türk Dili ve Edebiyatı konusundaki görüşlerini açık, samimi ve dokundurucu bir şekilde ifade etmesi, bilhassa dönemin Türk Dil Kurumu, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlara karşı eleştirel ve sert bir tavır takınmasıdır. Kitapta sürekli tekrar edilen çok önemli bir söz var : “kelimelerle düşünürüz”

Kitap Yurdun’daki tanıtım bölümündeki yazı:

“Elinizdeki kitap Tarık Buğra’nın Türk Edebiyatı ile Türkçe üzerindeki düşünce ve görüşlerini vermektedir. Yazıları yayımlandıkları tarihlere dikkat ederek okuyacak olanlar, Buğra’nın meseleleri bulan, onları tartışmaya açan, düşüncelere sunan bir yazar olduğunu da göreceklerdir. Romanlarında, hikayelerinde, piyeslerinde alışılmışlardan, bilinenlerden, beylik’ten titizlikle kaçan yazarın, bu kişiliğini denemelerinde de koruduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Kitabı temin etmek için:

https://www.camlicakitap.com/dusman-kazanma-sanati

https://www.kitapyurdu.com/kitap/dusman-kazanmak-sanati/44880.html?gclid=Cj0KCQjw4fHkBRDcARIsACV58_GS2KvlFFpbzb9hx2lFVQdGTtrA4jtcoxpEhriJsIvp4eZlOU73brwaAn7MEALw_wcB

5- Din Tahripçileri/Dini Tamir Davasında- Ahmed Davudoğlu

FİYAT: 21 TL

SAYFA: 379

YAZAR: AHMED DAVUDOĞLU

Öncelikle şunu belirtmek lazım ki, yazar Ahmed Davudoğlu günümüzde yaşayan ve eski Başbakanlık yapmış olan Ahmet Davudoğlu değildir.

Uzun zaman önceden beri almak istediğim fakat şimdiye nasip olan kitabımızın konusu bir hayli mühim:

“Yayınlandığı zaman fırtınalar kopartan bu eserinde dine hizmet iddiasıyla ortaya ortaya atılan birtakım yenilik, bid’at ve yersiz ictihadların hizmet değil tahrip olduğunu iddia ve isbat etmektedir. Maalesef son otuz yıl içinde Türkiye Müslümanlarının kafalarını karıştıracak, Kur’ana ve Sünnet’e dayalı sahih İslâm itikadını zedeleyecek ve Ümmet-i Muhammed’i çıkmaz sokaklara sokup enerjisini boşa harcatacak zararlı iddialar ortaya atılmıştır. Bu kitapta üstad orta ve doğru yolu göstermektedir.”

Kitabı temin etmek için:

https://www.camlicakitap.com/din-tahripcileri

https://www.kitapyurdu.com/kitap/din-tahripcileridini-tamir-davasinda/32464.html

6- SULTANNIN CASUSLARI- 16. YÜZYILDA İSTİHBARAT, SABOTAJ VE RÜŞVET AĞLARI

FİYAT: 17.36 TL

SAYFA: 277

YAZAR: EMRAH SAFA GÜRKAN

Kitap kapağını çok beğenmemle birlikte 16. Yüzyıl’da

“İstihbarat, korsanlık, kölelik, ihtida, Osmanlı-Avrupa ilişkileri ve serhad çalışmaları gibi alanlarda araştırmalar yapan Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan’ın bu eseri, yıllar süren arşiv çalışmasıyla bir araya getirilmiş tarihi örnekler eşliğinde istihbarat dünyasının gizemli sayfalarını aralıyor. Böylece, hem Osmanlı hem de istihbarat tarihi alanında çok önemli bir boşluğu dolduruyor.”

Kitabı temin etmek için:

https://www.camlicakitap.com/sultanin-casuslari

https://www.kitapyurdu.com/kitap/sultanin-casuslari-amp-16-yuzyilda-istihbarat-sabotaj-ve-rusvet-aglari/422080.html

Dip Not: Değerli okurlar, size tanıttığım kitaplarla ilgili teker teker bir yazı yazıp nasipse sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

İlerleyen zamanlarda görüşmek ümidiyle…

18640 YORUMLAR

 1. I’m commenting to let you be aware of of the amazing discovery my child developed browsing the blog. She came to find a good number of details, including how it is like to have a great coaching character to get a number of people clearly completely grasp a number of advanced issues. You actually did more than her desires. I appreciate you for churning out such beneficial, dependable, edifying and cool guidance on that topic to Emily.

 2. My spouse and I absolutely love your blog and find most of your post’s to be just what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on some of the subjects you write about here. Again, awesome web log!

 3. It’s really a nice and useful piece of info. I am glad that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 4. Takipçi Satın Alma Hizmetlerinden Instagram için Takipçi Satın Al

  İnstagram’da bir hesabın takipçi adedi, ve o hesabın takipçi sayısı sizi
  müşterilerinize daha iyi tanıtmış olmaktadır, ve bu prestije sahip olmak isteyen iş sahipleri
  ilk olarak takipçi satın almaktadır. Fazla takipçi adedi olan hesaplar, daha
  çok ilgi çeker ve daha çok şahsa ulaşırlar.
  Firma, müşterilerin değişik taleplerine yanıt sunabilcek adına değişik takipçi paketleriyle hizmet
  veriyor Takipçi satın al için herkesin bütçesine uyacak paketler sunuyor.

  En güvenilir şekilde ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

  .

 5. This is very fascinating, You’re an excessively
  skilled blogger. I have joined your feed and look ahead to in the hunt for extra of your fantastic post.
  Additionally, I have shared your web site in my social
  networks 0mniartist asmr

 6. What’s up, I wish for to subscribe for this web site to get hottest updates, so where can i do it please help
  out. 0mniartist asmr

 7. Одновременно с этим существует и другая сторона формирования и организации высказывания.

 8. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Thank you

 9. Hello there, I do think your site may be having browser compatibility problems.

  When I look at your website in Safari, it looks fine
  but when opening in IE, it has some overlapping issues.
  I simply wanted to give you a quick heads up!
  Other than that, wonderful blog!

 10. Greate article. Keep posting such kind of info on your blog.

  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You’ve done an excellent job. I will definitely digg it and individually recommend
  to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this website.

 11. Great blog here! Also your website loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

  I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 12. Hello there, just became aware of your blog through
  Google, and found that it’s truly informative.
  I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue
  this in future. Lots of people will be benefited from
  your writing. Cheers!

 13. Thank you for every other informative blog. The place else may I get that type of information written in such a perfect way?

  I’ve a venture that I am simply now operating on, and I
  have been on the glance out for such information.

 14. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you
  amend your website, how could i subscribe for a blog
  web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright
  clear concept

 15. It’s perfect time to make some plans for the longer
  term and it’s time to be happy. I’ve learn this submit and if I could I want to recommend you few
  fascinating things or suggestions. Perhaps you can write
  subsequent articles regarding this article. I wish
  to learn more issues about it!

 16. Heya i am for the primary time here. I found this board and
  I in finding It really helpful & it helped me out a lot.
  I’m hoping to provide one thing back and help others such as you aided
  me.

 17. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who was doing a little
  research on this. And he actually bought me lunch because I discovered
  it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending the time to talk about this matter here on your
  internet site.

 18. Hi there would you mind letting me know which hosting company you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price?
  Thanks, I appreciate it!

 19. Howdy! This is my first visit to your blog! We are a
  team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You have done
  a outstanding job!

 20. Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to
  no backup. Do you have any solutions to prevent
  hackers?

 21. Wow that was unusual. I just wrote an extremely long
  comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.

  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted
  to say fantastic blog!

 22. I am extremely inspired with your writing skills and also
  with the format on your weblog. Is that this
  a paid subject matter or did you customize it your self?
  Either way stay up the nice quality writing, it is uncommon to peer a great blog like this one nowadays..

 23. I simply could not leave your site prior to suggesting that I really
  enjoyed the standard info a person provide in your visitors?

  Is going to be again continuously in order to check up on new posts

 24. Hello this is somewhat of off topic but I was wondering
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding experience so I
  wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 25. Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after checking through some of the post I realized it’s new
  to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and
  checking back frequently!

 26. GO!!!
  This phrase was said by the first cosmonaut on Earth – Yuri Gagarin. (Yuri Gagarin)
  He was the first astronaut on Earth. He was Russian! …
  Now Russia is becoming a strong country, gas pipelines, a vaccine against COVID-19, an army.
  Is this very reminiscent of the communist Soviet Union?
  How do you think?
  Now we have total control in our country. I am interested in the opinion of foreigners.

  Албонумисматико

  ПОЕХАЛИ!!

 27. Hi there, You’ve done a great job. I will certainly digg it and
  personally suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this website.

 28. When someone writes an piece of writing he/she maintains the
  plan of a user in his/her brain that how a user can understand it.
  Therefore that’s why this paragraph is outstdanding.
  Thanks!

 29. Hi there just wanted to give you a brief heads up
  and let you know a few of the images aren’t loading
  properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and
  both show the same outcome.

 30. Hey there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 31. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this excellent blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this website with my
  Facebook group. Talk soon!

 32. GO!!!
  This phrase was said by the first cosmonaut on Earth – Yuri Gagarin. (Yuri Gagarin)
  He was the first astronaut on Earth. He was Russian! …
  Now Russia is becoming a strong country, gas pipelines, a vaccine against COVID-19, an army.
  Is this very reminiscent of the communist Soviet Union?
  How do you think?
  Now we have total control in our country. I am interested in the opinion of foreigners.

  Албонумисматико

  ПОЕХАЛИ!!

 33. I was very happy to uncover this page. I wanted to thank you for your time for this wonderful read!!
  I definitely appreciated every bit of it and i also have you saved as
  a favorite to check out new stuff in your site.

 34. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you have hit
  the nail on the head. The issue is an issue that not
  enough people are speaking intelligently about. I’m very happy I
  came across this during my search for something relating to this.

 35. I’ll right away grab your rss as I can’t to find your e-mail subscription link or newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly permit me realize in order that I could subscribe.
  Thanks.

 36. Hello! I could have sworn I’ve visited this website
  before but after going through many of the posts I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 37. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an edginess over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a
  lot often inside case you shield this hike.

 38. I got this web site from my friend who informed me about this website and at the moment this time I am browsing
  this site and reading very informative posts at this place.

 39. I’ve been browsing on-line greater than 3 hours lately, but I never discovered any fascinating article
  like yours. It is pretty price enough for me. In my view, if
  all website owners and bloggers made good content material as you probably did, the internet will likely be a lot more useful than ever before.

 40. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable info to work on. You have done a
  formidable job and our whole community will be thankful
  to you.

 41. Hi there, its good piece of writing regarding
  media print, we all be familiar with media is a wonderful source
  of information.

 42. Howdy! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Many thanks

 43. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I?¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site 🙂

 44. Heya this is kinda of off topic but I was wondering
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience.

  Any help would be enormously appreciated!

 45. Excellent items from you, man. I have bear in mind your
  stuff previous to and you are simply too excellent.
  I actually like what you’ve obtained here, really like what you are saying and the best way through which you say it.
  You’re making it enjoyable and you still take care of to
  keep it sensible. I can’t wait to read far more from you.

  That is actually a great website.

 46. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that
  I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will
  be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 47. Heya! I know this is kind of off-topic but I had to ask.
  Does managing a well-established blog such as yours require a
  large amount of work? I am completely new to writing a blog but I do write in my journal every day.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and
  feelings online. Please let me know if you have any ideas or tips
  for new aspiring bloggers. Thankyou!

 48. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I
  achievement you access consistently quickly.

 49. Quite a few online sports betting websites are working on completely different servers in the present day.
  There are various benefits that you will get from a prime rated
  sports activities betting sportsbook that are not accessible wherever else.
  You might be certain to lose a game here or there,
  and the way you manage your bankroll, and never get forward of yourself shall be a huge issue.
  This early analysis will flesh out your information of the groups’ customary seasonal efficiency, and give you a extra thorough understanding of
  the group’s potential to perform in adversity.
  But the findings may significantly have an effect on our understanding of diseases involving dopamine, such as schizophrenia,
  as well as disorders of social interaction, equivalent to autism.
  The best half that the bettors love concerning the sports betting is that one can guess on the game as complete as well
  as any specific part of the game concurrently.
  An everyday long run revenue is certainly one of the main advantages of utilising a soccer betting ideas service.
  Self-discipline is among the important On-line Football Betting Suggestions.
  Guys first visit our site and examine every day prediction should
  you suppose our cricket betting tips is true then invest your
  money otherwise don’t. It consists of checking the site’s legitimacy, the promotions and
  bonuses available, cost strategies, common site expertise,
  customer support, and matches you’ll be able to wager on.

 50. Heya i’m for the primary time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.

  I’m hoping to give something back and aid others like you helped me.

 51. When I originally left a comment I appear to have clicked
  on the -Notify me when new comments are added- checkbox and
  from now on every time a comment is added I get four emails with
  the same comment. Is there a means you can remove me from that service?
  Thanks!

 52. Together with the information of the fundamental concepts of the game
  equivalent to Poker sequence, betting actions, desk image,
  desk position, and many others, it is usually important to find out how to pick important information concerning the opponent by monitoring
  his actions. Reviewing your game frequently
  helps you guarantee not boosting the bankroll of your opponent by making the same errors
  once more. Once you figure out how they play, you should utilize this data to create the proper sport plan to beat them.

  They not often change their fashion of play, whatever the energy of their
  in-hand cards or the type of opponent (aggressive/passive/tight/loose) they are enjoying against.
  For instance – if your opponent enters the pot solely with strong beginning
  palms, you’ll be able to write it right down to remind yourself to fold the
  hand if you are dealt with poor cards while you play
  next time towards him. Everytime you face the identical opponent once more,
  you possibly can consult with your notes and simply recall
  the way you played towards him the last time and develop an knowledgeable technique to outwit him.

  Here is my web blog; btc xmr

 53. I am not sure where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for great information I was looking for this information for
  my mission.

  my blog post; pubg free uc

 54. Hi would you mind letting me know which web host you’re
  using? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must
  say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price?
  Cheers, I appreciate it!

 55. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have discovered
  It positively useful and it has aided me out loads.
  I hope to contribute & assist different customers like its helped me.
  Great job.

 56. Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no back up.
  Do you have any solutions to prevent hackers?

 57. It is simply our favourite and largest online poker platform
  for all the proper reasons. The Poker evolution part is on a rapid rise and the quite
  a few promotions out there over the Internet have become a
  platform to improve your gaming abilities every day.

  Who is aware of, you might find yourself profitable a Jaguar supercar, a Las Vegas bundle,
  newest iPhone and standard tournament tickets some day!

  That is how it can change your life overnight
  simply by taking part in for a few hours with the right
  abilities and who knows, you could possibly even stroll house as a winner!

  This sport connects people from all walks of life. This recreation progressed by means of the Atlantic Region and unfold to
  the Mississippi River someplace in the 18th century.
  2. The present version of the sport is believed to be a pure extension of a French recreation known as Poque that
  dates again to 17th century. When the world was on a high stride, this sport didn’t
  hold back both.

  Also visit my blog post: porn site

 58. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum
  it up what I wrote and say, I’m thoroughly
  enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m
  still new to the whole thing. Do you have any tips for inexperienced blog writers?
  I’d really appreciate it.

  Here is my site; pic

 59. Hi, Neat post. There is an issue along with your web site in internet explorer,
  might check this? IE nonetheless is the market leader and a big
  part of other people will leave out your great writing due
  to this problem.

 60. Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I
  came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and
  will be tweeting this to my followers! Terrific blog and
  terrific style and design.

 61. You really make it appear so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I believe I would
  never understand. It kind of feels too complicated and extremely huge for me.
  I am looking ahead in your next submit, I will attempt to get the grasp of it!

 62. Hello, of course this piece of writing is actually fastidious and I have
  learned lot of things from it regarding blogging. thanks.

 63. Hey, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  excellent blog!

 64. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am
  experiencing difficulties with your RSS. I don’t know
  why I can’t subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS problems?

  Anybody who knows the solution will you kindly
  respond? Thanx!!

 65. Aw, this was an exceptionally good post. Finding the time and actual effort
  to produce a really good article… but what can I say… I hesitate a
  lot and never manage to get nearly anything done.

 66. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering
  the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same
  nearly very often inside case you shield this increase.

 67. If you want to grow your familiarity just keep
  visiting this web page and be updated with the most
  up-to-date information posted here.

 68. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if
  all site owners and bloggers made good content as you did,
  the net will be a lot more useful than ever before.

 69. Thanks for your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you happen to be a
  great author.I will remember to bookmark your blog and will come back in the
  foreseeable future. I want to encourage continue your great work,
  have a nice morning!

 70. fantastic put up, very informative. I’m wondering why the other
  specialists of this sector do not notice this. You should proceed your writing.
  I am confident, you’ve a huge readers’ base already!

 71. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital
  to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently
  fast.

 72. Hi there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog
  article or vice-versa? My website covers a lot of
  the same topics as yours and I think we could greatly benefit
  from each other. If you happen to be interested feel free to shoot me
  an email. I look forward to hearing from you!

  Awesome blog by the way!

 73. I have learn several good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot effort you put to create this kind
  of fantastic informative site.

 74. Gambling is a popular pastime for most Americans.
  Countless Americans enjoy gambling on the web or over
  the race tracks. Americans enjoy gambling since they like winning and so they love the challenge of gambling.
  This is a fun outlet of energy and for many Americans it can replace
  unhealthy life styles and add excitement to their own lifestyles.

  Thus why do gamblers tend to have a long-term edge over
  other gamblers? Many gamblers are known to walk away from a game with more cash than they started off with.

  Some players might have bet a tad too much rather than need it work for their advantage.
  So what could a player do to get a long-term advantage and make more money than they’d ever have
  gambled with when they had not seen a means to be a better player?

  Everything boils down to learning and skill more strategies.
  Most gamblers will probably soon be familiarized
  with some of the more popular advantages which gamblers use to win. There are numerous different factors that
  could influence a individual’s ability to observe such advantages and eventually become a long term winner.
  If a person has lots of expertise in a particular match plus they have been good
  at playing a particular game then they will have an extremely noticeable edge when compared with someone
  who will not have experience in that match.

 75. Gambling has long been a tabooed subject in many societies;
  in fact, a lot of people believe it to be a kind of gambling.

  However, many people still enjoy the excitement and
  thrill that come together with gambling; hence, the reason there are
  casinos all around the world. Gambling has even made its way into popular
  culture, with reality shows like”The Weakest Link” where folks play slots.

  Quarantee (black and red ) is possibly the most well known type of casino
  game, and probably the one with the highest degree of interest among gamblers.
  It is often compared to a cross between poker and slots, since it requires
  the player to place bets based on the cards that come out of the quarante deck.
  Although the specific mechanics of how these bets are made is
  largely unknown, it is generally thought that a normal deck of 52 cards is used in each game.
  In addition to the cards that come from this quarante deck, the player
  should also choose a hand of cards which will make up the
  winning combination. The most common types of bets are the
  win, place, show, and full house.

  There are basically two types of stakes in quarantine.

  The players can either bet on the complete amount of the pot (or bet
  ); or they can bet on the total amount of cards that come from
  the quarante deck. If no cards come out during a
  quarante game, then the player must call, raise, or fold.

  There are usually three different betting bets in each sport: win, cover, and half-pay.

  Traditionally, the traditional Italian card game, tarantella, was played at the St Regis Hotel.
  This specific variant of the game involved a tableau de quarante
  where all of the players would sit at specific places on the warranty row.

  In this type of game, there were red and black rooms, with the winning player
  being the player who was able to complete their last
  five cards before the other players ended theirs.

  Today, there are literally hundreds of variations of this traditional French
  card game, et noir. In actuality, the most common variation is simply
  a variant on the black and red rooms. In most versions, there are four suites; a black suite, a reddish suite, plus a blue suite.
  The players can win by laying down a total of twenty-one free cards, including one card from each of the four suites.
  Once all players have lost their cards, the dealer randomly
  selects a single card from each of the four suites and puts it in the
  center of this quarante table.

  Today, the term”quarante” means”of or relating to quarantining.” Traditionally, the game was known as”trente et noir” which meant playing cards with names.
  It has also been referred to as”trente” and”ne monetaire” in the French speaking world.
  Today, it refers only to card games which contain playing cards with
  names.

  Traditionally, the match was played between two people seated across a table; however, in America it’s usually played at a bar or lounge.
  Each individual dealt three cards face down, one at a time
  to one another. If anybody got rid of one of those three cards,
  then they had to switch places with the person who they had dealt with the first card to.
  The person who dealt the last card, in turn, then had to eliminate the
  hand by passing another card to the person they passed it to.

  The”quaint” version of the game is available for people who wish to play something a little more
  simple. Though there are variations on how best to play the game, the basic rules
  remain the same. The object stays the same, to form the greatest possible
  hand without having any cards left to spare. This can be accomplished with
  ease, especially if you have already mastered the basics of playing
  the game of blackjack, since the basic rules of the card game are very easy to learn and grasp.
  The basic concept of the game of”monte carlo” stays the same,
  since it is a simple game which may be played by almost anyone.

 76. Gambling is a favorite pastime for most Americans.

  Countless Americans enjoy betting on the web or on the race tracks.
  Americans enjoy gambling because they like winning and they like the challenge of gaming.
  This is an enjoyable outlet of energy and for many Americans it may replace unhealthy lifestyles and add excitement into their lifestyles.

  Thus why is it that gamblers tend to get a long term advantage along
  with other gamblers? Many gamblers have been known to walk
  away from the game with more income than they started out with.
  Some players might have bet that a touch too much and not need it
  work for their benefit. What exactly can a player do to have a long-term advantage and make more money
  than they would ever have gambled with if they had not seen a means to develop into a better player?

  It all boils down to learning and skill more strategies. Most gamblers will
  probably soon be familiarized with a few of the popular advantages which gamblers use to win. There
  are numerous unique elements that can affect a individual’s
  ability to observe these edges and eventually become
  a long-term winner. If a individual has a lot of expertise in a particular game or they are proficient at playing with a certain game then they’ll have a very noticeable edge when compared with some
  one who does not have experience in that match.

 77. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is valuable and all. However think of if you added some great graphics or video clips to give your posts
  more, “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips,
  this blog could definitely be one of the very best in its niche.
  Fantastic blog!

 78. Betting is a favorite pastime for many Americans.

  Millions of Americans enjoy betting online or on the race tracks.
  Americans enjoy gambling since they enjoy winning and so they like the challenge of gambling.
  This is an enjoyable outlet of energy and for all Americans it
  can replace unhealthy lifestyles and add excitement to their lifestyles.

  So why is it that gamblers tend to get a long-term advantage
  over other gamblers? Many gamblers are known to drift
  away from a match with more cash than they started out with.
  Some players might have bet that a touch too much rather than have it
  work for their advantage. What exactly can a person do to get a long-term advantage and
  earn more money than they would ever have gambled with if they
  had not seen a way to be better player?

  It all comes down to skill and learning more strategies.
  Most bettors will soon be familiarized with some of the more popular edges which
  gamblers use to win. There are a number of
  distinct factors that can impact a individual’s ability to find these advantages
  and become a long-term winner. If a individual has a lot of working experience in a specific match plus they truly are proficient in playing a specific game
  then they’ll have a very noticeable edge when compared with somebody
  who does not need experience in that game.

 79. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout
  on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays.

 80. Gambling has long been a tabooed subject in many societies; in actuality, a lot of people consider it to be a kind of gambling.
  However, a lot of people still enjoy the thrill and excitement that
  come along with gambling; hence, the reason there are casinos all over the world.
  Betting has even made its way into popular culture, with reality shows like”The Weakest Link” where folks play slots.

  Quarantee (red and black) is possibly the most recognized type of casino game, and probably
  the one with the maximum level of interest among gamblers.
  It’s often compared to a cross between poker and slots,
  because it requires the player to place bets based on the cards that come
  from the quarante deck. Even though the specific mechanics of
  how these bets are made is largely unknown, it is usually thought
  that a standard deck of 52 cards is used in every game.
  As well as the cards that come out of this quarante deck, the player should
  also opt for a hand of cards which will make up the winning combination. The
  most common types of bets are the win, place, show, and
  full house.

  There are basically two types of bets in quarantine.
  First, the players may either bet on the total quantity of the pot (or wager); or
  they can bet on the total number of cards that come out
  of the quarante deck. If no cards come out during a quarante game,
  then the player must call, raise, or fold. There are generally three different betting bets in each sport:
  win, cover, and half-pay.

  Traditionally, the traditional Italian card
  game, tarantella, was played at the St Regis Hotel.
  This specific version of the game involved a tableau
  de quarante at which all of the players would sit at particular places on the warranty row.
  In this sort of game, there were red and black rooms,
  together with the winning player being the player who was able to
  finish their last five cards before the other players finished theirs.

  Today, there are literally hundreds of variations of the
  traditional French card game, et noir. In fact, the most common variation is simply a variation on the red and black rooms.
  In most versions, there are four suites; a black package, a
  reddish suite, plus a blue package. The players can win by laying down a total of twenty-one free cards, including one card from each of the
  four suites. Once all players have lost their cards,
  the dealer randomly chooses one card from each of the four suites and
  places it in the center of this quarante table.

  Today, the term”quarante” means”of or about quarantining.” Traditionally, the game was
  known as”trente et noir” which meant playing cards
  with titles. It has also been referred to as”trente” and”ne monetaire” in the French speaking world.

  Today, it refers only to card games that contain playing cards with titles.

  Traditionally, the match was played between two people seated across a small tablenonetheless, in America it is usually played at a bar or lounge.
  Each person dealt three cards face down, one at a time to each other.
  If anyone got rid of one of those three cards,
  then they had to change places with the person who they had dealt with the first card to.
  The person who dealt the last card, in turn, then had to
  eliminate the hand by passing another card to the person they passed
  it to.

  The”quaint” version of this game is available for those who wish to play something a little more simple.
  Though there are variations on how best to play the game, the
  basic rules remain the same. The object is still the same, to form the highest possible hand without needing any cards left to spare.
  This can be accomplished with ease, especially if you have already mastered the
  fundamentals of playing the game of blackjack, because the basic
  rules of the card game are extremely simple to learn and master.
  The basic concept of the game of”monte carlo” remains the same, since it is a simple game which may be played by almost anyone.

 81. Having read this I thought it was rather informative.
  I appreciate you taking the time and effort to put this content together.

  I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it!

 82. I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is
  written by him as no one else know such detailed about my trouble.
  You are amazing! Thanks!

 83. Simply desire to say your article is as astounding. The clearness
  in your post is simply nice and i could assume you
  are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab
  your feed to keep up to date with forthcoming post.

  Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 84. I am really impressed along with your writing abilities and also with
  the layout to your weblog. Is that this a paid subject matter or did you customize it your self?
  Anyway stay up the nice quality writing,
  it is uncommon to see a nice weblog like this one these days..

 85. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but,
  I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 86. Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout
  and design. Excellent choice of colors!

 87. of course like your web-site however you
  have to check the spelling on several of your posts.

  Several of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to tell the
  truth then again I’ll surely come back again.