Değerli okurlar hepinize merhaba, bu yazımda yeni aldığım kitaplarımı sizlere tanıtacağım. Öncelikle birçok arkadaşımın aklına takılan bir soruyla yazıma başlamak istiyorum:

– Kitaplarım Kargoda Zarar Görür Mü?

Yaklaşık 3 yıldır İnternet üzerinden kitap alışverişi yapan biri olarak; kitaplarımla ilgili hiçbir sorunla karşılaşmadım. Bu zamana kadar 2 tane kitap şirketinden alışveriş yaptım ve onların da kitap muhafaza şekillerine ve kitaplara verdikleri önemi çok beğeniyorum. Bu şirketler:

1- www.camlicakitap.com

2- www.kitapyurdu.com/

Bu iki şirketten en iyisi Çamlıca Kitap olduğunu düşünüyorum. Diğer şirketlerden alışveriş yapmamamın nedeni bu iki şirketin fiyat politikalarını beğenmem, müşterilerine gösterdikleri önem ve kitaplara gösterdikleri hassasiyet. Kitaplar konusunda da hassas biri olduğum için ve bu iki şirketi kendime yeterli gördüğümden farklı yerlerden alışveriş yapmaya gerek duymadım.

Çamlıca Kitap’dan alışveriş yapmaya çalışırken sipariş edeceğim kitapların stoklarının tükenmiş olduğunu gördüm, bu yüzden şimdilik sadece kitap yurdunun kargo şeklini sizlere göstereceğim:

Kargonun içinde 6 tane kitap bulunmakta ve 6 kitap için gayet geniş bir şekilde muhafaza edilmekte. ekstra olarak kitaplar kargonun içinde birbirine jelatinle bağlanmış bir şekilde bulunuyor. Bu da kitapların dağılmasını veyahut savrulmasını engelliyor.

Evet, şimdi ise sizlere aldığım kitapları tanıtacağım:

1- SİYAH PAPA’NIN CASUSU- Wılfrıd S. Blunt Ve İslam’da Reform

Fiyat: 19.79 TL

Sayfa: 305

Yazar: Mehmet Hasan Bulut

Konusu: Siyaset> Araştırma ve İnceleme olan kitabımız, yüz yıllar içerisinde İslam medeniyetinin hangi ince planlarla çökertilmek istendiği bu haince planın başlıca kahramanları olan, Wilfrid Scawen Blunt, Lawrence’den ve özellikle günümüzün Modern İslamcıları’nın (!) takip ettikleri Cemaleddin Efgani ve Muhammed Abduh vasıtasıyla İslam’ı içeriden nasıl çökertmeye çalıştıklarını da kaleme almış.

Bununla da yetinmeyen kitabımız Blunt’un şu sözüyle:

“Eğer, Avrupa’nın yüzlerce yıldır Müslümanlığın sembolü olarak gördüğü Osmanlı Türkleri, bir gün İslam’ı terk ederse, bu, tarihin garip bir intikamı olacaktır. Bu, yine de bizim çocuklarımızın ya da torunlarımızın yaşayarak görecekleri bir intikamdır.”
“Blunt, Churchill’in üstadıydı. Mısırlı, İrlandalı ve Hintli Ulusalcıların ve Jön Türkler’in yakın dostuydu.
Mısır’ın Osmanlı’dan kopartılmasında büyük rol oynadı.
En büyük rakibi olarak gördüğü Sultan Abdülhamid’in düşüşünü ve Arap ihtilalini görecek kadar uzun yaşadı.
Wilfrid S. Blunt’ı ve bağlantılarını bilmeden, ne Cizvitlerin ve Britanya’nın İslam politikasını, ne de günümüz İslam dünyasını anlamak mümkün…”

Tarihimize ve medeniyetimize sahip çıkmak için okuyun okutalım.

Kitabı temin etmek için:

https://www.camlicakitap.com/siyah-papanin-casusu

https://www.kitapyurdu.com/kitap/siyah-papanin-casusu/433763.html?gclid=Cj0KCQjw4fHkBRDcARIsACV58_G7sAEZSTCYB1gFQAqt2TxZFkTZbsV8pK-jSHD_Dt1mp3Ceklt0fC4aAtMAEALw_wcB

2- OSMANLI MEDRESELERİ –19. Asır

FİYAT: 9.72 TL

SAYFA: 169

YAZAR: PROF. DR. MURAT AKGÜNDÜZ

Bu kitabı büyük bir hevesle aldım umarım hedeflediğim gibi bir eser olmuştur. Çünkü çok merak ettiği Osmanlı Medreseleri ancak merak etmemle kalmış merakımı araştırma ve incelemeye dökememiştim. Çamlıca kitapta karşıma çıkmasıyla beraber alışveriş listeme koydum.

Kitabımız 19. asırda olan medreseleri konu almakla birlikte Medrese binalarının inşasından tutun, Talebelerin kontrolü ve sosyal olaylara tepkileri, Müderrislerin Gelirinden, Tayin ve Azline. En önemlisi Medreseler de okutulan dersler, ders okutma usulleri, medreselerin ilmi ve fikri açıdan gerilemesine ve medreselerin Islah Gayretlerini konu almakta. Son olarak Medrese ve Mektepleri birbiriyle kıyaslamakla birlikte medrese tahsilinin mektep karşısındaki üstün yönlerini okura sunuyor.

Kitabı temin etmek için:

https://www.camlicakitap.com/osmanli-medreseleri

https://www.kitapyurdu.com/kitap/osmanli-medreseleri/62739.html?gclid=Cj0KCQjw4fHkBRDcARIsACV58_E02z432wWV_TfNcMzI3beLb8EYhbMWlJFf1giW3Q8l1_C8sQ7YfggaAtukEALw_wcB

3- DİN ve LAİKLİK

FİYAT: 12.50 TL

SAYFA: 320

YAZAR: ORD. PROF. DR. ALİ FUAD BAŞGİL

Değerli okurlar kitabın arka kapağındaki yazı benim çok ilgimi çektiği için sizlerle paylaşmayı istiyorum:

Din ve Laiklik; alanında yazılan ilk ve en değerli eserdir. Bu eserde; hukuk otoritesi yanında inançlı bir insan olan merhum Ord.Prof.Dr.Ali Fuad BAŞGİL;laiklik hakkındaki düşünce ve görüşlerini, hayatı boyunca elde ettiği deneyimlerinin ışığında, son derece önemli olan önerilerini ve değerlendirmelerini açık olarak ortaya koymaktadır.
“Hayatın bilinmeyenleri önünde ilim daima hayrette kalmıştır ve kalacaktır. İnsan, bilgide ne kadar ilerlerse ilerlesin, bir an sonra ne olacağını görüp, kestiremeyecektir.
İhtiraslarımın esiri ve hayallerimin oyuncağı olmamak için düşünmeliyim ki, dün yoktum, bugün var oldum. Uykudan uyanır gibi uyandım. Büyüdüm. Ağladım, güldüm. Sevdim, sevildim. Okudum, öğrendim…
Hayat denilen bu harika bilinmeyeni, Allah gerçeğini bırakıp da, kör bir tabiat eseri ve cansız, şuursuz maddenin bir devamı görmek, üstünü aşağı ile canlıyı cansızla, kıymeti sıfır ile izaha kalkışmak olmaz mı? Böyle bir izah ise zaruri olarak ilim dışı değil midir?
O halde insan için makul olan, inkar ve temerrüt değil, teslimiyettir. Bu da İslamiyet’in gösterdiği yoldur.”

Kitap hakkında pek fazla bilgim olmadığı için varsayımlara dayanarak konuşmak istemiyorum. Bu aldığım kitaplar hakkında her bireri için bir değerlendirme yazısı yazacağım. O yüzden beklemede kalın 🙂

Kitabı temin etmek için:

https://www.camlicakitap.com/din-ve-laiklik

https://www.kitapyurdu.com/kitap/din-ve-laiklik/51230.html?gclid=Cj0KCQjw4fHkBRDcARIsACV58_ElLoJF7kCSSFoUQx3Nmvu7uQpvWJWhPSLmX7Bp5pFeNJ-ylY64EhsaAvGVEALw_wcB

4- DÜŞMAN KAZANMAK SANATI- Tağrık Buğra

FİYAT: 20 TL

SAYFA: 350

YAZAR: TAĞRIK BUĞRA

Tağrık Buğra’nın köşe yazılarından oluşan kitabımız hakkında internette yaptığım kısa bir araştırmadan sonra genel olarak okuyucular tarafından beğenilmiş bir kitap olduğu anlaşılıyor. Özellikle Türkçe ile ilgili yazılarından çokça bahsedilmekte. İnternette gördüğüm bir diğer yorum ise gayet bilgilendiriciydi:

Düşman Kazanmak Sanatı ile kastedilen, Tarık Buğra’nın Türk Dili ve Edebiyatı konusundaki görüşlerini açık, samimi ve dokundurucu bir şekilde ifade etmesi, bilhassa dönemin Türk Dil Kurumu, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlara karşı eleştirel ve sert bir tavır takınmasıdır. Kitapta sürekli tekrar edilen çok önemli bir söz var : “kelimelerle düşünürüz”

Kitap Yurdun’daki tanıtım bölümündeki yazı:

“Elinizdeki kitap Tarık Buğra’nın Türk Edebiyatı ile Türkçe üzerindeki düşünce ve görüşlerini vermektedir. Yazıları yayımlandıkları tarihlere dikkat ederek okuyacak olanlar, Buğra’nın meseleleri bulan, onları tartışmaya açan, düşüncelere sunan bir yazar olduğunu da göreceklerdir. Romanlarında, hikayelerinde, piyeslerinde alışılmışlardan, bilinenlerden, beylik’ten titizlikle kaçan yazarın, bu kişiliğini denemelerinde de koruduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Kitabı temin etmek için:

https://www.camlicakitap.com/dusman-kazanma-sanati

https://www.kitapyurdu.com/kitap/dusman-kazanmak-sanati/44880.html?gclid=Cj0KCQjw4fHkBRDcARIsACV58_GS2KvlFFpbzb9hx2lFVQdGTtrA4jtcoxpEhriJsIvp4eZlOU73brwaAn7MEALw_wcB

5- Din Tahripçileri/Dini Tamir Davasında- Ahmed Davudoğlu

FİYAT: 21 TL

SAYFA: 379

YAZAR: AHMED DAVUDOĞLU

Öncelikle şunu belirtmek lazım ki, yazar Ahmed Davudoğlu günümüzde yaşayan ve eski Başbakanlık yapmış olan Ahmet Davudoğlu değildir.

Uzun zaman önceden beri almak istediğim fakat şimdiye nasip olan kitabımızın konusu bir hayli mühim:

“Yayınlandığı zaman fırtınalar kopartan bu eserinde dine hizmet iddiasıyla ortaya ortaya atılan birtakım yenilik, bid’at ve yersiz ictihadların hizmet değil tahrip olduğunu iddia ve isbat etmektedir. Maalesef son otuz yıl içinde Türkiye Müslümanlarının kafalarını karıştıracak, Kur’ana ve Sünnet’e dayalı sahih İslâm itikadını zedeleyecek ve Ümmet-i Muhammed’i çıkmaz sokaklara sokup enerjisini boşa harcatacak zararlı iddialar ortaya atılmıştır. Bu kitapta üstad orta ve doğru yolu göstermektedir.”

Kitabı temin etmek için:

https://www.camlicakitap.com/din-tahripcileri

https://www.kitapyurdu.com/kitap/din-tahripcileridini-tamir-davasinda/32464.html

6- SULTANNIN CASUSLARI- 16. YÜZYILDA İSTİHBARAT, SABOTAJ VE RÜŞVET AĞLARI

FİYAT: 17.36 TL

SAYFA: 277

YAZAR: EMRAH SAFA GÜRKAN

Kitap kapağını çok beğenmemle birlikte 16. Yüzyıl’da

“İstihbarat, korsanlık, kölelik, ihtida, Osmanlı-Avrupa ilişkileri ve serhad çalışmaları gibi alanlarda araştırmalar yapan Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan’ın bu eseri, yıllar süren arşiv çalışmasıyla bir araya getirilmiş tarihi örnekler eşliğinde istihbarat dünyasının gizemli sayfalarını aralıyor. Böylece, hem Osmanlı hem de istihbarat tarihi alanında çok önemli bir boşluğu dolduruyor.”

Kitabı temin etmek için:

https://www.camlicakitap.com/sultanin-casuslari

https://www.kitapyurdu.com/kitap/sultanin-casuslari-amp-16-yuzyilda-istihbarat-sabotaj-ve-rusvet-aglari/422080.html

Dip Not: Değerli okurlar, size tanıttığım kitaplarla ilgili teker teker bir yazı yazıp nasipse sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

İlerleyen zamanlarda görüşmek ümidiyle…